Jak wspierać w trudnościach (w tym: w traumie i w uzależnieniach) – 24/25 września 2022 r. (szkolenie dwudniowe)

Opis warsztatu:

Nie zawsze widać gdy pali się i wali życie. Czasem zaczyna się coś tlić powoli, i pod płaszczykiem pozornie wspierających działań (intensywnej nauki, sportu, pracy) wypala od środka, chowając w ogniu coś ważnego i wrażliwego.

Czasem też jasno widać, że działanie jest destrukcyjne, i tym trudniej pomóc, albo o pomoc prosić.

• Czym jest ta iskra, która jest źródłem wewnętrznego pożaru? a co tak naprawdę przyczyną?
  • Co stoi na straży ognia, co go podsyca…? a co próbuje ugasić…?
  • Co możemy zrobić, by uniknąć traumatycznych doświadczeń dzieci i swoich własnych? I co zrobić, gdy zaczynają one towarzyszyć?
  • Jak pomóc sobie i bliskim, gdy w następstwie trudności pojawia się uzależnienie?

Program szkolenia:

• Pomoc i wsparcie w trudnościach – Co nas blokuje przed wsparciem osoby z uzależnieniem i dlaczego tak trudno prosić o pomoc (zwłaszcza w przypadkach przeżyć traumatycznych i uzależnień)?
  • Oswajanie sytuacji zewnętrznej – jak rozpoznać czy to już problem?
  • Moc i niemoc wewnętrzna… co mnie, osobę wspierającą, wspiera (wewnętrznie/zewnętrznie), a co przeszkadza. Jak sobie radzić z wewnętrznym krytycznym głosem? a może wieloma sprzecznymi wewnętrznymi ocenami?
  • Owoce komunikacji. Co (nie)wspiera w zrozumienia w trudnościach. Jak wzajemnie siebie słyszymy i czy na pewno? A co jeśli: co innego mówią usta, co innego myśli głowa, a jeszcze co innego czuje ciało?!
  • Co dalej? Czy traumę można uleczyć? Gdzie szukać pomocy w sprawach uzależnień? Jak dbać o dobrostan dzieci / rodziny?

PODSTAWA:

Spotkanie bazować będzie na:

• IFS / SWR (Internal Family Systems / System Wewnętrznej Rodziny, wg Dr Richarda Schwartza) – Narzędzie terapeutyczne o wpływie komunikacyjnym:
  • wspiera budowanie relacji z wewnętrznymi subosobowościami, z uwzględnieniem każdej z nich;
  • pomaga w usłyszeniu drugiego człowieka z perspektywy jego wewnętrznych części i przeżytych zranień, które niesione przez życie bywają istotnym ciężarem;
  • pomaga uwalniać emocjonalne ciężary;
  • można wykorzystywać w autoterapii.
  • NVC / PbP (Nonviolent Communication / Porozumienie bez Przemocy, wg Marshalla Rosenberga) – Narzędzie komunikacyjne o wpływie terapeutycznym
  • Pozytywna Nieuroplastyczność Mózgu, wg Dr Rick Hansona – element neuropsychologii

FORMA:

Spotkanie będzie miało charakter szkoleniowo – warsztatowy z zaproszeniem do:

– indywidualnych przemyśleń

– wymiany doświadczeń i wzajemnych inspiracji w małych grupach

Spotkanie pokaże możliwość wykorzystania narzędzi w pracy własnej i w rozmowie z osobą w trudnościach.

UWAGA: Szkolenie obejmuje 16 godzin rozłożonych na 2 dni:

24.09.2022 godz. 9:00 – 15:30 (w tym 1 przerwa 30 minut)

25.09.2022 godz. 9:00 – 15:30 (w tym 1 przerwa 30 minut)

Wypełniając formularz zgłoszeniowy zapisuje się Pan/Pani na wszystkie 2 terminy!

Szkolenie poprowadzi Agnieszka Komorowska – Pracuje jako praktyk modelu IFS/SWR (Internal Family Systems / System Wewnętrznej Rodziny Richarda Schwartza), który wykorzystuje prowadząc indywidualne sesje terapii i zajęcia grupowe. Ukończyła drugi poziom (Level2) oficjalnych szkoleń IFS Institute, w tym “Uzależnienia i Zaburzenia odżywiania”. Interesuje się traumą i jej wpływem na powstawanie uzależnień. Mediatorka, trenerka mediacji i komunikacji opartej o empatię, inspirowanej Porozumieniem bez Przemocy (PbP / NVC) Marshalla B. Rosenberga. W pracy poza NVC i IFS/SWR, inspiruje się Pozytywną Neuroplastycznością Ricka Hansona oraz Logoterapią Victora Frankla. Ma 15 lat doświadczenia w biznesie, w tym 10 lat na stanowiskach kierowniczych, co inspiruje ją do skupienia uwagi na wspieraniu osób, które same wspierają innych – zarówno w biznesie (liderów), w rodzinie (rodziców/opiekunów), jak i w edukacji (nauczycieli).

Agnieszka Komorowska

Praktyk terapii IFS/SWR, mediatorka, trenerka mediacji i komunikacji opartej o empatię